Astma - Wszystko o astmie

lekarze specjaliści > Astma >Wszystko o astmie

Wszystko o astmie

Astma jest chorobą zapalną dróg oddechowych. Na skutek schorzenia nieprawidłowo funkcjonujące oskrzela wywołują napady duszności. Choć astma może dotknąć każdego człowieka, u dorosłych przebiega dużo gorzej niż u dzieci.
Wyróżniamy dwie przyczyny pojawienia się astmy – alergiczną oraz niealergiczną. Alergiczną może wywołać zarówno zanieczyszczone środowisko jak i niekorzystne warunki pracy. Niealergiczna pojawia się na skutek wcześniej przebytych infekcji, przyjmowania niektórych leków, działania substancji chemicznych lub uprawiania sportu. Występujące od czasu do czasu napady duszności to efekt ekspozycji na alergen, zażycia określonego leku, poddania się wysiłkowi fizycznemu lub pojawienia się infekcji wirusowej.
Chorobą, która bardzo często towarzyszy astmie jest zapalenie oskrzeli. Dzieje się tak dlatego, że oskrzela astmatyka charakteryzują się niezwykłą wrażliwością na rozmaite bodźce. Duszności, które są typowe dla tego schorzenia mają miejsce właśnie z powodu nadwrażliwości oskrzeli. Wpływa na to zarówno obrzęk oskrzeli jak i skłonność do nadmiernego wydzielania śluzu. Z kolei nieustające podrażnianie oskrzeli prowadzi do przebudowy ściany tych narządów. Pojawiające się na skutek astmy duszności występują zazwyczaj rano lub wieczorem. Może się zdarzyć, że chory nie odczuwa żadnych innych objawów schorzenia. Nie oznacza to, że nie mogą się one pojawić. Astmie towarzyszą czasami takie symptomy jak: suchy, napadowy kaszel, świszczący oddech czy alergiczny nieżyt nosa.
Jak jednoznacznie stwierdzić, że chorujemy na astmę? Przede wszystkim, niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem. Specjalista na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań postawi wstępną diagnozę. Istotnym badaniem, które umożliwia rozpoznanie astmy jest spirometria. Nie mniej skuteczne jest wykonanie próby prowokacyjnej z histaminą czy RTG klatki piersiowej.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl