Astma - Astma, podłoże choroby i jej objawy

lekarze specjaliści > Astma >Astma, podłoże choroby i jej objawy

Astma, podłoże choroby i jej objawy

Astma - dychawica oskrzelowa jest przewlekłą i zapalną chorobą dróg oddechowych. Astma wywołuje nadreaktywność oskrzeli, która objawia się napadami duszności wydechowej na skutek skurczu mięśniówki oskrzeli i obrzęku śluzówki z wykrztuszeniem lepkiej wydzieliny czemu towarzyszy często charakterystyczne furczenie i głośne świsty podczas napadów. U podłoża tych napadów leży wydzielanie przez komórki układu oddechowego licznych mediatorów doprowadzających do rozlanego, zmiennego ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych, które często ustępuje samoistnie lub pod wpływem leczenia. Astma prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem. Przyczyny astmy są różne gdyż zależą głównie od tego, jakie mechanizmy odgrywają pierwszoplanową rolę. Następstwem zaawansowanej astmy oskrzelowej jest rozedma płuc i przerost prawej strony serca.

Najczęstsze alergeny astmy oskrzelowej:
- roztocze kurzu domowego (głównie Dermatophagoides pteronyssinus);
- sierść i naskórek zwierząt;
- pióra ptaków domowych;
- pyłki traw,
- drzew,chwastów;
- zarodniki grzybów i wiele innych bardzo zróżnicowanych przyczyn.

Jednym z najsilniejszych czynników ryzyka wystąpienia astmy oskrzelowej jest atopia, czyli genetycznie uwarunkowana reakcja, polegająca na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na małe dawki antygenów, w wyniku której dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE skierowanych głównie przeciwko tym alergenom.

Objawy:
- napady duszności spowodowane skurczem oskrzeli
- świszczący oddech
- kaszel.
Objawy mogą cofać się częściowo lub całkowicie, spontanicznie lub pod wpływem leków. Napady astmy pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenem (kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt, pierze, niektóre pokarmy i in.), w trakcie wysiłku fizycznego, podczas oddychania mroźnym powietrzem, w trakcie infekcji (bakteryjnych, wirusowych) układu oddechowego.

Czynniki zaostrzające objawy astmy to:
- kontakt z alergenami
- nawracające infekcje układu oddechowego
- palenie papierosów
- hiperwentylacja wysiłkowa
- niektóre leki
- niektóre składniki pokarmowe.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl